а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боледува

боледуваат; боледувал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6838
Болен е, е во состојба на болест.
Англиски: suffer
Употреба: Медицина
Примери:
Девојката боледува од тифус.