а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боледување

мн. боледувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10502
Отсуство од работа поради болест.
Англиски: sickness leave
Примери:
Тој е на боледување веќе три недели.
Неговите боледувања биле лажни.