а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болвосерка

мн. болвосерки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32474
Трага од болви, на постелнина, на долна облека.
Примери:
Везеното не се познава од болвосерки.