а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бок

мн. бокови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33839
страна
Англиски: side
Примери:
Стариот лежеше на бок.
Бродот беше свртен на левиот бок.