а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бокс

мн. боксови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11040
1. (едн.) Борба со тупаници меѓу двајца противници во ринг, со специјални ракавици и со определени правила.
Англиски: box Албански: boksim
Употреба: Спорт
Примери:
Пред војната тој се занимавал со бокс.
2. Удар со тупаница.
Англиски: box Албански: boks
Употреба: Спорт
Примери:
Му удри еден бокс.
3. (само едн.) Посебно обработена телешка кожа за обувки.
Англиски: box leather Албански: lëkurë viçi për këpucë
Примери:
Чевли од црн бокс.
4. Преградено место во некој објект со одредена намена.
Англиски: box Албански: boks
Примери:
Гардеробата на железничка станица има многу боксови за багаж.
Свињите на фармата се сместени во посебни боксови.