а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боксер

мн. боксери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18394
Спортист што се занимава со бокс.
Англиски: boxer
Употреба: Спорт
Изведенки
боксерче ср.
мн. боксерчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК