а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бокал

мн. бокали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7649
Сад за вода или вино.
Англиски: mug
Примери:
Крчмарката стави два бокала со вино пред гостите.
Бокалот со вода одеше од рака на рака меѓу жените што ручаа.
Изведенки
бокалче ср.
мн. бокалчиња
дем.
Пример: На масите имаше бокалчиња со домашна ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК