а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бои

бојат; бој, бојте; боев, боеја; боел; боејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9213
1. Бојосува, прави да биде во друга боја.
Англиски: colour Турски: paint Албански: ngjyros
Примери:
Децата боеја на часот по ликовно во боенките.
2. (се бои) се плаши
Англиски: fear Албански: druaj
Употреба: Архаизам
Примери:
Не бој се, нема ништо да стане.
Изведенки
боење ср.
глаг. им.
Пример: Боењето на текстилот со природни бои не враќа кон традицијата.