а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боиште

мн. боишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5954
Место каде што се бие битка, бојно поле.
Англиски: battlefield
Употреба: Воен термин
Примери:
И даде господ, некако се стиши боиштето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК