а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боица

мн. боици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18120
Училиштен прибор за боење.
Англиски: paints
Примери:
водени боици
темперни боици
Изведенки
боичка ж.
мн. боички
дем.
Пример: дрвена боичка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК