а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боз

Види и: бозел (м.)
зб. мн. бозје
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15786
Грмушка или помало дрво со бели цветови со силен пријатен мирис и црни ситни плодови со црвеномодар сок.
Латински: Sambucus nigra Англиски: elder Албански: shtog
Употреба: Ботаника
Примери:
Седеше во меѓата заграден со боз, мирудија, коприви и капини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК