а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бозон

мн. бозони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45689
Класа на елементарни честички.
Англиски: boson
Употреба: Физика
Примери:
Хигсовиот бозон е пронајден во ЦЕРН во 2012 година.