а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бозел

Види и: боз (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27978
боз
Латински: Sambucus nigra Англиски: elder Албански: shtog
Употреба: Ботаника
Примери:
Крај изворот растеа грмушки од бозел и пелин.
Изведенки
бозелов прид.
бозеловиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК