а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боздоган

мн. боздогани
Вид збор: Именка, машки род
Средновековно ладно оружје, железна топка со боцки и со куса рачка погодна за фрлање и удирање на противникот.
Англиски: spaked mace Турски: bozdoğan
Употреба: Историја
Примери:
На самарот од шарениот коњ стоеше голем и тежок боздоган.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи