а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10828
Ориентален, безалкохолен, матен пијалак од квасец и пченкарно брашно.
Турски: boza Албански: bozë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се освеживме со ладна боза.
Изведенки
бозица ж.
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК