а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бозаџија

мн. бозаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22039
Произведувач и продавач на боза.
Турски: bozacı Албански: bozaxhi
Употреба: Гастрономија
Изрази
(ирон.) Алваџија за бозаџија - исти се и двајцата.
Изведенки
бозаџиски прид.
бозаџискиот