а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бозаџилница

мн. бозаџилници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53335
Работилница и слаткарница во која се прави, односно се продава боза.
Турски: bozaci
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тие наминуваа често во бозаџилницата на крајот од улицата.
бозаџилницата на Апче