а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божјак

мн. божјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17786
просјак, питач
Англиски: beggar
Примери:
Неколкумина божјаци седеа пред црковните порти со испружени раце.
Изведенки
1. божјачка ж.
мн. божјачки
2. божјачки прид.
божјачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК