а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божур

мн. божури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29201
Декоративна билка со прекрасни цветови, најчесто црвени, со назабени крупни листови.
Латински: Paeonia officinalis Англиски: peony Албански: lulegjake, bozhur
Употреба: Ботаника
Примери:
Околу бунарот расцветале црвени божури.