а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божуров

Види и: божур (м.)
божуровиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на божур.
Албански: i bozhurit, i lulekuqes
Употреба: Ботаника
Примери:
Божуров цвет.