а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божурига

мн. божуриги
Вид збор: Именка, женски род
булка, божанка
Латински: Papaver rhoeas Англиски: field poppy Албански: lulekuqe fushe
Употреба: Ботаника
Примери:
Низ нивата цветаа божурики и синчец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК