а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божило

мн. божила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19723
божилак, виножито
Англиски: rainbow
Примери:
Се гледа сега во окото на божилото по посланото поле, каде што големата мајка денот и ноќта ги меша во плодницата своја.