а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божилак

мн. божилаци
Вид збор: Именка, машки род
Светлинскиот спектар од сончевите зраци кој се појавува на небото поради прекршување на светлината низ ситни капки вода во атмосферата.
Латински: arcus caelestis Англиски: rainbow
Примери:
На небото се појави раскошен божилак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи