а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божество

мн. божества
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6870
Суштество со својства на бог, со натприродни, божествени одлики.
Англиски: god
Употреба: Религија
Примери:
Митолошки антички божества.
Пагански божества.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК