а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божествен

божествениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9062
1. Што припаѓа, што се однесува на божество, што има одлики на божество.
Англиски: divine
Употреба: Религија
Примери:
божествена сила
2. Што е преубав, прекрасен.
Англиски: splendid
Употреба: Преносно значење
Примери:
божествена убавина
Изведенки
1. божествено прил.
2. божественост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК