а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божемен

божемни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9485
Што не е вистински.
Англиски: fictitious
Примери:
Целата куќа се управуваше според божемните наредби на сопругот.
Детето мавта со рацете регулирајќи го божемниот сообраќај.