а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божевен

божевниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48622
побожен
Англиски: pious
Употреба: Архаизам , Религија
Примери:
Кажувал божевни работи, а лекувал и од болести.
Изведенки
божевност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК