а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

божанка

мн. божанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49771
Едногодишна билка со големи црвени цветови од фамилијата афиони.
Латински: papaver rhoeas Англиски: poppy Албански: lulekuqe
Употреба: Ботаника
Примери:
Божанките на насипот пленеа со црвените цветови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи