а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боен

бојни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4780
Што се однесува на бој, битка, војна.
Англиски: martial
Примери:
боен отров, бојно поле
бојни бродови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи