а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боем

мн. боеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18603
Човек што живее неконвенционално, од редовите на интелектуалците (поети, сликари, уметници), што живее безгрижен и неуреден живот.
Англиски: bohème
Изведенки
боемски прид.
боемскиот
Пример: Боемски живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи