а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодри

бодрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15282
Поттикнува на некаква позитивна активност.
Англиски: encourage
Примери:
Швајцарците несебично ќе го бодрат својот шампион.
Изведенки
бодрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи