а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодне

боднат; бодни, боднете; боднав, боднаа; боднал; боднат; боднев; боднеа; боднел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18831
бодина
Англиски: spur on
Примери:
Командирот го бодна коњот со мамузите.
Изведенки
1. боднува несв.
боднуваат
повт.
2. боднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК