а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодлив

бодливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28157
1. Што има боцки.
Англиски: prickly
Примери:
Низок бодлив багрем растеше крај патот.
2. Што многу боде (за рогато животно).
Англиски: prickly
Примери:
бодливо прасе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК