а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодира

бодираат; бодирал; бодирајќи; бодиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одреди, одредува, додели, доделува бодови.
Англиски: rate
Примери:
Судиите го бодираа овој скок со 2 бода.
Изведенки
бодирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК