а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодина

бодинаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19201
1. Јава на коњ терајќи го силно да трча, да галопира.
Англиски: spur Албански: cingëris
Примери:
Сватовите цел ден ги бодинаа коњите.
2. Трча силно.
Англиски: run Албански: vrapon shpejt
Примери:
Коњот бодинаше како луња.
Изведенки
бодинање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи