а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодило

мн. бодила
Вид збор: Именка, среден род
Шило, предмет со кој се боде.
Англиски: pricker
Примери:
На фатениот дивеч во примката бодилото му се забива во месото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи