а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодибилдер

мн. бодибилдери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што вежба, се занимава со бодибилдинг.
Англиски: bodybuilder
Употреба: Спорт
Изведенки
бодибилдерка ж.
мн. бодибилдерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи