а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бодеж

мн. бодежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10152
1. Остро сечило, ладно оружје, нож.
Англиски: stab Албански: therrje
Примери:
Бодежот се зари во вратот на жртвата.
2. Остра краткотрајна болка како удар со нож.
Англиски: sting Албански: therrje
Употреба: Преносно значење
Примери:
По целото тело чувствуваше бодежи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи