а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богољубив

богољубивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 46321
Што го љуби, сака Бог.
Англиски: pious
Употреба: Религија
Примери:
Богољубивиот народ мирно слушал.