а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богољубец

мн. богољупци
Вид збор: Именка, машки род
Што го љуби Бога; побожен човек, праведник.
Употреба: Архаизам , Религија
Примери:
Легионерите до еден ги истотепале богољупците ни криви ни должни.