а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богохули

богохулат
Вид збор: Глагол, несвршен
Хули на бога, го напаѓа Бога.
Англиски: blasphemy
Употреба: Религија
Изведенки
богохулење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи