а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богослужение

мн. богослуженија
Вид збор: Именка, среден род
Служба во чест на Бога од страна на свештено лице според одредени црковни канони, обично во црква.
Англиски: religious service
Употреба: Црковен термин
Примери:
Утринското богослужение заврши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи