а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богослужба

мн. богослужби
Вид збор: Именка, женски род
Литургија, богослужение, обично во црква.
Англиски: religious service
Употреба: Црковен термин
Примери:
Велигденска богослужба.
Вечерна богослужба.
Изведенки
богослужбен прид.
богослужбениот
Пример: богослужбени книги; богослужбена одежда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи