а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богослов

мн. богослови
Вид збор: Именка, машки род
1. Специјалист по богословие.
Англиски: theologian Албански: teolog
Употреба: Црковен термин
2. богословец
Албански: teolog
Употреба: Црковен термин
Примери:
Во трпезаријата се чу гласот на дежурниот богослов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи