а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богословие

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Учење за догмите на дадена религија, верско учење.
Англиски: theology
Употреба: Црковен термин
Примери:
православно богословие
FlexiMac
 менување на македонски глаголи