а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богородица

мн. богородици
Вид збор: Именка, женски род
1. Мајката на Исус Христос, мајка божја.
Англиски: Virgin Mary Албански: Shën Maria
Употреба: Црковен термин
Примери:
Богородице, мајко, помогни ми!
2. Христијански празник во чест на Богородица, мајката божја.
Албански: Shën Maria
Употреба: Црковен термин
Примери:
Мала Богородица.
Голема Богородица.
Меѓу двете богородици замина на службен пат.
3. Икона или друг артефакт со ликот на Богородица.
Албански: Shën Maria
Употреба: Црковен термин
Примери:
Дечињата носеа ламаринени бог богородици на вратот.
Изрази
Жими Богородица! - при заклетва, уверување дека е точно кажаното.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи