а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богомолство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Наклоност, почит кон Бога.
Англиски: godliness
Употреба: Религија
Примери:
Прочистувајќи го Лука од секакво богомолство, Прличко го дава како живо старче, што поминало пеш по целата земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи