а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богомолка

мн. богомолки
Вид збор: Именка, женски род
1. богомолец
Албански: adhurues shpirtëror
Употреба: Религија
2. Вид инсект со зелени крила и со издолжено тело во поза како да се моли, инсект кој по чинот на оплодување женката го јаде мажјакот.
Латински: Mantis religiosa Англиски: praying mantis Албански: lloj insekti, skallçek
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњоштипите, богомолките и гасениците се разлазиле на сите страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи