а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богобојазлив

богобојазливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29932
Што се плаши од Бога.
Англиски: pious
Примери:
Богобојазливите жители на селото покорно стоеја пред портите на црквата.
Изведенки
1. богобојазливо прил.
Пример: Селаните богобојазливо чекаа да се причестат.
2. богобојазливост ж.