а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богат

мн. богати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22742
богаташ
Англиски: rich person Албански: pasanik
Примери:
Богатите од плашиците прават мезе со вино, а сиромасите прават коркутка, вкусна густа чорба.
Тој се ожени за богата.
Изведенки
1. богатски прид.
богатските
Што припаѓа, што се однесува на богат.
2. богата ж.
богаташка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК